BOTOX

Mechanizmus účinku botulotoxínu:

Botulotoxín je produkt baktérie Clostridium bolulinnum, ktorý sa injekčne aplikuje do hyperaktívnych mimických svalov, kde v oblasti nervovosvalového spojenia blokuje vyplavenie acetylcholínu, ktorý je zodpovedný za prenos vzruchov z nervov do cieľového mimického svalu. Výsledkom je dočasná paralýza svalov zodpovedných za tvorbu vrások. Mimické vrásky sa potom vyhladia. Efekt terapie sa začne rozvíjať postupne asi 48 - 72 hodín po zákroku, úplne sa rozvinie do 14 dní po zákroku. Dĺžka trvania rozvinutého efektu je individuálna, po prvej aplikácii asi 4 - 6 mesiacov. Opakovanými aplikáciami sa dĺžka efektu postupne predlžuje. Obnova prenosu nervového vzruchu sa objavuje postupne.

Kontraindikácie:

Precitlivelosť na liečivo alebo na niektorú z pomocných látok.
Zvlášť zvýšenú opatrnosť a prísny dohľad vyžadujú: tehotenstvo, nervovosvalové ochorenie (Myastenia gravis), poruchy zrážania krvi, zápal v mieste vpichu, užívanie niektorých liekov.
Použitie botulotoxínu počas kojenia sa neodporúča.

Nežiadúce účinky:

Vo všeobecnosti je táto metóda účinná a bezpečná, ale vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť.
Sú to: svrbenie, začervenanie, drobné modrinky v mieste vpichu, bolesti hlavy, veľmi zriedka dvojité videnie, prechodné chrípkové znaky (spontánne zmiznú do 2-4 dňoch)
Ostatné nežiadúce účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť, priamo súvisia s ošetrovanou lokalitou, napr. pokles horného viečka, pokles obočia, asymetrický úsmev a pod. (upravia sa behom 2-4 týždňov)
V ojedinelých prípadoch sa efekt nedostaví vôbec (prítomnosť protilátok v organizme proti botulotoxínu typu A)

Po zákroku treba dodržiavať tieto pokyny:

Počas 4 hodín sa nepredkláňať, neľahnúť si, nedotýkať sa ošetrených oblastí.
Počas 2 dní necvičiť, nenavštíviť solárium ani saunu.
Počas 2 týždňov neabsolvovať kozmetickú masáž ani ošetrenie pleti.